מאוד מקובל כיום, ואנחנו רואים יותר ויותר עסקים במגוון תחומים וענפים, הבוחרים עבור העובדים שלהם בגדי עבודה ספציפיים, מדים ייחודים, או בגדי עבודה ממותגים, שיבדילו אותם מעובדים בחברות אחרות, או בתחומים אחרים. מטרת המדים הממותגים, היא ליצור שייכות, וזהות למקום העבודה, ולא פעם, גם הצורך בהם מקורו בנושאי בריאות, או בטיחות. יש תפקידים ומקצועות בהם חובה ללבוש בגדים מסוימים מכוח חקיקה, או תקנה רלוונטיים.

כאשר מדברים על בגדי עבודה, כבר לא מדובר רק בחולצה, מכנסיים, או פריטי לבוש אחרים שנהוג ללבוש רק על הגוף, כמו לדוגמה, סרבלים, אימוניות, מעילים, צעיפים ואפודים זוהרים, אלא הכוונה גם לקסדות, או כובעים, כפפות, נעליים, רתמות, משקפי מגן, חגורות כלים, סינרים, אוזניות מגן ומסכות פנים, שלא פעם נחשבים, בטיחותית ובריאותית, לדבר החשוב ביותר שהעובד צריך לשים עליהם לב. אף מעביד לא היה רוצה לדעת שהעובד שלו ינעל נעלי ספורט כשהוא עובד על פס ייצור תעשייתי, או גופייה במעבדה כימית.

השאלה המתבקשת היא כיצד בוחרים מדי עבודה, ואיך בוחרים בגדי עבודה ואביזרים משלימים לעובדים. לרוב מקובל כי בארגונים, מוסדות, חברות ועסקים עתירי עובדים, וגם בחנויות, או עסקים שיש בהם שכירים בודדים, יהיה זה לרוב המעביד שאמור לספק את בגדי העבודה והאביזרים הדרושים על חשבונו. בעלי מקצוע קטנים ועסקים עצמאיים, יספקו לעצמם את הבגדים, ובמידה ועם מעסיקים פועלים, לרוב יחייבו אותם בקוד לבוש מסוים, ייצוגי, או בטיחותי, אך לא בהכרח ירכשו אותם עבור העובדים.

בגדי עבודה צריכים להיות נוחים לעובדים, ולכן חייבים להיות במידות שלהם, וצריכים להתאים לתפקיד, לעבודה ולסביבת העבודה בהם פועלים העובדים בצורה מיטבית. מלצר לא ירצה ללבוש סרבל עבודה כמו שפועל תעשייה, או בניין, לא ילבשו חולצת פולו מחויטת עם שרוול קצר. כל עובד וכל פועל רוצים ללבוש את הבגד המתאים להם ומתאים לעבודה ולסביבת העבודה בה הם פועלים בצורה מרבית ומיטבית.

חשוב שהבגד יהיה בטיחותי, הן מבחינת הרכב החומרים שלו, השימושיות וההתאמה לייעוד שלו, והן מבחינת העמידה בתקנים של בריאות ובטיחות. לכן, במעבדות, או בכל מקום בו יש עבודה עם אש, לדוגמה, יהיו בגדי העבודה שבשימוש חסינים לאש ויעמדו בתקינה מחמירה, בכדי להבטיח הגנה מאש וכוויות לעובד. במעבדות אלקטרוניקה יש לספק מדים אנטי סטטיים, ובעבודת שטח הבגדים צריכים להיות עבים יותר, בשביל לא להיפצע.

במקומות מסוימים נראה חברות המשתמשות בבגדים ממותגים עליהם מודפס לוגו החברה, ו/או הסלוגן שלה, והבגד עצמו יהיה מעוצב יותר ואסטטי מבגדי עבודה רגילים בכדי שהעובד יזוהה עם החברה.