טרנד הבריאות העולמי ששטף את העולם בשנים האחרונות לא פסח על עולמם של חיות המחמד וגם התחום של מזון לחתולים הלך והתפתח משמעותית. אם עד לא מזמן נהגנו לרכוש מוצרי מזון לחתולים לפי היצע הזמינות בסופר מרקט או רחמנא ליצלן בהתאם לשיקולי מחיר, הרי שכיום בעלי חתולים מבינים שצריכת מזון לחתולים צריכה להיעשות בכובד ראש ובחשיבה על כמה וכמה היבטים ובהם גיל החתול, מצבו הבריאותי וכמובן טעמו האישי.

חתול בררני? לא במקרה

אחד המאפיינים של בעל החיים הנרקסיסטי והמפונק העונה להגדרה חתול הוא טעמו הבררני באוכל. חתולים עשויים להעדיף סוג מסוים של מזון על פני סוג אחר, וזה אמור להעיד במשהו על איכותו. בדרך כלל הוא יעדיף את המזון האיכותי יותר שמבוסס על דגים עוף ובשר מן החי באיכות טובה וברמת טריות טובה, על פני מזון מעובד שמכיל בתוכו פחמימות ריקות כמו תירס, או חלבונים מהצומח כמו סויה ותחליפי בשר למיניהם. לפיכך חשוב לשים לב לטעמו של החתול ולגלות התחשבות בו, בהבנה שמזון טעים ואיכותי ישפר משמעותית את איכות חייו.

מזון לחתולים בהתאמה לגיל

מהיבט אחר מזון לחתולים מותאם לפי גיל החתול. חתול צעיר זקוק ליותר פחמימות בתפריט היומי שלו היות שהוא פעיל יותר. הוא גם זקוק לכמות גדולה שויטמינים ומינרלים שמאפשרים לו להתפתח ולגדול. עם השנים החתול הופך להיות פחות פעיל, ולכן הוא יצטרך מזון מאוזן יותר שיאפשר שמירה על משקל תקין. כך או כך חשוב להימנע מתחליפים למיניהם ובכל גיל יש לשים לב למקור החלבון באוכל, ולהעדיף חלבון מן החי ולא מצומח.

 

אחת מנקודות התורפה של חיות מחמד בכלל ושל חתולים בפרט הוא הנושא של השמנת יתר. שלא כמו בטבע חתולים לא צדים את מזונם ואינם פעילים על בסיס קבוע, מה שמוביל למצב של השמנת יתר. זה מייצר כדור שלג של מחלות ובעיות בריאות שונות כמו בעיות עיכול, סכרת, בעיות כליות ועוד תופעות שונות. מהסיבה הזו חשוב לשמור על משקל גוף תקין, ובמקרה הצורך להתאים מזון דיאטטי עבור החתול. מזון כזה חייב להכיל את כל הויטמינים שהחתול זקוק להם, ומחד לאפשר משקל מאוזן.