חיזוק יסודות החלל

שיפור מיגון משמעותו חיזוק קירות, גגות, חלונות ודלתות באחד החדרים המשמשים מקום הגנה בשעת חירום. ברגע שמחזקים את עמידות הקירות של חלל החדר, משפרים את האטימות ואת ההדף והרסיסים. ברור שעדיף לבנות מן היסוד ממ"ד מוקפד, אך אם אין ממ"ד בביתכם ואין אפשרות להתקינו מבחינת מקום או כסף, נותר לכם לשפר את המיגון הקיים, כמובן – לכל דבר נדרש אישור ועמידה בתקנים.

 

חשיבותו של מהנדס המיגון 

שיפורי מיגון מגישים לרשות המוסמכת, כאשר המהנדס הוא האיש אשר יודע בוודאות מה נדרש לצורך הגנת החלל שלכם. המהנדס יתכנן את שיפורי המיגון, יתאר מה נדרש כדי לחזק את המבנה על פי השטח הקיים ויצא לדרך כמתוכנן צעד אחר צעד.

 

ממ"ד מתקפל – שיפור מגן

רק כדי לסבר את אוזניכם – דעו כי קיימת אפשרות גם לממ"ד מתקפל. זהו מבנה עשוי פלדה המספק הגנה נגד טילים. הוא לא תופס מקום, אלא עובי של 25 ס"מ בלבד וניתן להסתרה באמצעות דלת עץ יפה. אין צורך להפעיל כוח פיזי רב, מספיק שאדם אחד יפתח את הממ"ד המתקפל והרי לכם הגנה שלמה על חייכם בשעת חירום.

 

חלונות עמידים ודלתות אטומות

הנה חלק נכבד משיפורי המיגון: חלון הדף הוא חלון עמיד בפני הדף ואטום בפני גזים וממוקם בקיר החלל במבנה. דלת הדף היא דלת אטומה בפני גזים ועמידה בפני הדף. הדלת נמצאת בקיר פנימי של חלל מחוזק במבנה. דלת הדף רסיסים היא דלת אטומה ועמידה בפני הדף ורסיסים והיא ממוקמת בקיר הפנימי. חדר מחוזק דירתי – הוא חדר שלא נחשב מרחב מוגן תקני, אלא כזה שבוצעו בו שיפורי מיגון.

 

חלל מחוזק – עבודת מהנדס ותכנון אדריכל

הנחיות לתיקוני מיגון כוללות חלל מחוזק שלא ישמש חדר שירותים, אמבטיה, מטבח או מחסן. בחדר כזה לא מתקינים חרסינה, שיש וקרמיקה. אפשר לרהט עד 15% משטח הרצפה בלבד. האדריכל בשיתוף המהנדס יהיו הממונים על תכנון מקצה השיפורים. למעשה, מחליפים מסגרות קיימות במסגרות מגן תקניות ומשפרים את המיגון על פי מפרט שייקבע מראש.