עמותות הן תאגידים שנוצרו שלא למטרת רווח, בעוד שמדובר בגוף שפועל כדי להשיג מטרות חשובות אשר נוגעות לחברה שלנו, לציבור, לאוכלוסיות חלשות. בעוד שישנן אינספור עמותות בארץ ובעולם המסייעות לחסרי ישע.

עמותות מנוהלות על ידי אנשים פרטיים או תאגידים, שאוחזים במטרה משותפת, והיא: לשפר את אורח החיים של האנשים סביבם, ולסייע במקרים של חוסר צדק או היעדר סיוע לחלשים. במדינת ישראל ישנן יותר מ 33 אלף עמותות, בעוד שכולן מחויבות להגיש דוחות לרשויות המס והממשלה. בשל כך, רבים מחפשים אחר רואה חשבון מקצועי ומיומן לניהול כספי העמותה.

מדוע עמותות חייבות רואה חשבון?

אם אתם מקימים עמותה, חשוב שתדעו כי סיוע של רואה חשבון הינו חשוב במיוחד, וזאת בשל הפעילות העסקית שמנהלת עמותה, החל מגיוס כספים, מציאת קרנות מימון פילנתרופיות, עד להעסקת עובדים בעמותה, הגשת דוחות לרשויות, וקבלת הקלות במס. מלבד זאת, כל עמותה שהמחזור הכספי שלה עולה על יותר מ1.1 מיליון שקלים – חייבת לשכור שירותים של רואה חשבון וזאת על פי סעיף 46 לחוק העמותות.

רואה חשבון לעמותה

כיצד בוחרים משרד רואה חשבון עבור עמותה?

את איש המקצוע הנכון, בוחרת העמותה באספה כללית, בעוד שבאספה יכולים החברים להציע מועמדים טובים למילוי התפקיד. הבחירה במועמד המתאים, נעשית באמצעות הצבעה. כאשר אתם בוחרים או ממליצים על משרד ראיית חשבון, יש לשים לב לכמה דגשים חשובים, והם:

ניסיון בעבודה מול משרדי ממשלה

שימו לב כי אתם בוחרים משרד אשר מומחה בהתנהלות מול גופים ממשלתיים. החשיבות הינה רבה, משום שמשרדים אלה ידעו כיצד להציג את הדוחות הכספיים של העמותה, מול גופי הממשלה ומול הרשויות.

ביצוע ביקורת

בחירת רואה חשבון מיומן עבור עמותה, תעזור לערוך את הדוחות הכספיים בצורה נכונה יותר, תוך ניסוח המושגים הדרושים בדוחות הנהלת חשבונות. בכך ניתן להוריד את העומס ממנהלי העמותה, ולנהל נכון את הדוחות ואת הביקורת מול רשויות המס.

ייעוץ מקצועי

בחרו רואה חשבון שיכול לספק לכם ייעוץ בניהול הכספים, בכל שלב ושלב בדרך.

הצעת מחיר

כאשר אתם בוחרים רואה חשבון, חשוב לא להתייחס רק למחיר, אלא גם למקצועיות שלו. וודאו כי איש המקצוע ייעץ לכם כיצד אפשר להגדיל רווחים על ידי התנהלות נכונה, לקבל הקלות במיסי עבור העמותה, ולנהל את הכספים בצורה נכונה יותר.

הגשת דוחות לרשויות המס

כיום, כל בית עסק בין אם קטן או גדול: עליו להגיש דוחות לרשויות המס. כך גם עמותות. בשל ריבוי תרומות, גיוס כספים, מציאת קרנות מימון פילנתרופיות ושאר הליכים כספיים: יש לבחור איש מקצוע אשר יודע להגיש דוחות של מלכ"ר, משמע: של עמותות. בעוד שהוא מביא מכך תועלת עבור הציבור, לו מסייעת העמותה.

לסיכום, רואה חשבון של עמותה חייב להיות מנוסה, מקצועי ובעל ידע בתחום. בבחירת איש מקצוע מתאים – תוכלו לנהל נכון יותר את העמותה, לקבל הטבות והקלות במס, ובכך להגדיל את הרווחים עבור המטרה שלשמה החלטתם לפעול.