באיזה שלב כדאי לאחד חשבונות בנק?

חשבון בנק משותף יכול לתרום לזוגיות ולהתנהלות הפיננסית במשפחה אך יכול גם לגרום לצרות ומריבות חמורות מאוד ולכן חשוב מאוד לדעת מתי כדאי לבצע את איחוד החשבונות, האם בכלל כדאי לעשות את זה ואם כן כיצד להתנהל בחשבון המשותף.

מהו חשבון בנק משותף?

מדובר בחשבון בנק שבו הזוג הנשוי מנהלים את משק הבית ביחד מחשבון בנק אחד משותף. אל החשבון המשותף נכנסים המשכורות של 2 בני הזוג ומצד שני כל הורדות הבית, ההוצאות הפרטיות של 2 בני הזוג והוצאות הילדים – הכול יורד מאותו חשבון אליו נכנסות המשכורות – בקיצור איחוד חשבונות בנק לחשבון משותף.

מדוע כדאי להתנהל עם חשבון משותף?

  • בקרה טובה יותר על המצב בחשבון – על הכסף בחשבון, על ההוצאות וההכנסות השוטפות, ניהול תקציב משפחתי מסודר ששני בני הזוג מעודכנים במצב הכלכלי ובעלי גישה לחשבון.
  • שלום בית – מניעת הסתרת כספים האחד מהשני או הוצאות חשודות, חשבונות נסתרים ודברים נוספים שעשויים לגרום למתח ולמריבות.
  • ביטחון – כאשר אחד מבני הזוג מפוטר מהעבודה או אינו יכול לעבוד לתקופה מסוימת המשכורת של בן הזוג השני תבטיח הכנסה מסוימת לחשבון מדי חודש והוא לא יהיה נטול הכנסה לגמרי. כמו כן יותר קל לצבור הון אישי ומרווח ביטחון בחשבון.
  • חיסכון בעמלות – ניהול, עמלות אשראי ועוד בניהול חשבונות נפרדים.
  • תנאים טובים בבנק – הבנק יוכל להעניק לכם תנאים טובים יותר כיוון שההכנסה בחשבון גבוהה יותר וגם תנאי האשראי שלכם יהיו טובים יותר.

מתי לא כדאי לאחד חשבונות בנק?

במידה ואחד הצדדים סוחב בעיות משפטיות בעניין המצב הכלכלי או התנהלות בחשבון הפרטי או אם יש לו בעיה בדירוג האשראי מהשנים האחרונות שעדיין לא נעלם מהרישומים של חברות האשראי והבנקים עדיף לשמור על חשבון נפרד מבן הזוג שמתנהל בצורה תקינה. כמו כן כאשר יש עסק עצמאי לאחד מבני הזוג עדיף להתנהל בו בחשבון נפרד לעסק מהחשבון המשותף שבו מתנהלת כלכלת הבית ופשוט להעביר סכום מסוים כמשכורת מחשבון העסק אחת לחודש לחשבון המשותף.

לסיכום ולסיום

כאשר אנו עוסקים בנושא כמו זוגיות וכסף תמיד מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע מומחה מהשורה הראשונה, המתמחה בייעוץ כלכלת משפחה, שידע לתת לכם את הפתרונות הטובים ביותר עבורכם.