מהם תשמישי קדושה?

תשמישי קדושה הם כותרת למוצרים שונים אשר משמשים אותנו עבור קיום מצוות ולימוד תורה. יש מגוון רחב של מוצרים אשר כלולים בקטגוריה זו. וניתן להבחין בין מוצרים ביתיים שנועדו לשימוש אישי ופרטי, לבין מוצרים אשר מתאימים לבתי כנסת ולשימוש ציבורי כמו גם רהיטים לבית כנסת. להלן דוגמאות לתשמישי קדושה שימושיים אשר כל יהודי באשר הוא נעזר בהם במהלך החיים שלו. באמצעותם הוא מקיים את מצוות הבורא.

סוגים שונים של תשמישי קדושה

  • ארונות קודש – בכל בית כנסת ובית מדרש קיים ארון קודש. מדובר על ארון מפואר אשר בונים אותו בהתאמה למבנה בית הכנסת. הארון הזה מיועד לאכלס בתוכו את ספרי התורה. שימת לב מיוחדת ניתנת לעיצוב ארון הקודש ולהתאמה לעיצוב הכללי של בית הכנסת. כמו כן מתקינים בארון הקודש גם כספת לשמירה על ספרי התורה היקרים והקדושים.
  • תפילין – בכל בוקר פונה יהודי בתפילה אל בורא העולם. על מצחו ועל ידיו הוא עוטר את התפילין. אלו כוללות בתוכן פרשיות שנכתבו על ידי סופר סת"ם. הוא מברך ברכה מיוחדת וקורא את התפילה המיועדת לזמן הנחת התפילין.
  • סידורי תפילה – נוסח התפילה ערוך ומסודר בסידורים מודפסים. ניתן להשיג כיום מגוון עצום של סידורים בנוסחים שונים. כמו כן יש פירושים שונים ועיצובים מגוונים. מגוון סידורי התפילה הקיים כיום מאפשר לכל אחד לבחור לעצמו את הסידור המתאים בו הוא יוכל לשקוע בתפילה ולהתקרב לבוראו.
  • טלית – בכל בוקר מתעטפים בטלית. גם טלית מוגדרת כתשמיש קדושה והיא כוללת כמובן פתילי ציצית בארבע כנפותיה.
  • מזוזות – בשערי הבתים ובפתחי החדרים קובעים מזוזה. המזוזה אף היא כתובה על ידי סופר סת"ם והיא מגנה על המקום ועל השוהים בתוכו. את מזוזת הקלף מכניסים לתוך בית מזוזה אשר היא נתלית על המשקוף.

היכן קונים תשמישי קדושה?

היות ותחום תשמישי הקדושה הנו תחום ייחודי שמכיל מגוון מוצרים, יש לדעת לאן לפנות עבור כל מוצר. יש מוצרים שניתן לרכוש אותם בחנות יודאיקה ומתנות. מוצרים אחרים יש לאתר אצל חברות ייעודיות כמו חברות שמקימות ארונות קודש, רהיטים כמו כסאות לבית כנסת, מפעלים לייצור בתי תפילין וכן הלאה.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם