המאמר באדיבות mindfulness4u

אם בעבר בתי הספר נחשבו למוסדות נוקשים ופורמליים, הרי שהיום הגישה הרבה יותר ליברלית והרבה יותר חופשית. רוב האנשים כבר מבינים שאין שום צורך להיות כל כך קשוחים עם הילדים, היות והדבר אינו תורם כלל ליכולת שלהם לקלוט ידע או לעבד אותו. רוב המורים מבינים היום, שלכל ילד יש את היכולות שלו והכישורים שלו, ולכן הגיוני שלא כולם יצליחו ללמוד באותו הקצב או להבין את החומר הנלמד ברמה זהה. אך עם זאת, חשוב לדעת כי ישנן לא מעט שיטות שונות, אשר יכולות לסייע לתלמידים המתקשים להגיע לרמות ריכוז גבוהות יותר. מיינדפולנס למשל, נחשבת לאחת השיטות הידועות והמוכחות ביותר, אשר יכולה לסייע לכל אחד להגיע לשקט פנימי ולשלווה עמוקה יותר. הדבר נחוץ במיוחד, כאשר יש צורך להתרכז בדברי המורה, ללמוד למבחנים או באופן כללי, לספוג ידע חדש ולא מוכר.

מיינדפולנס לתלמידי בית הספר – השיטה המנצחת להצלחה בלימודים

למעשה, יש צורך להדגיש כי מיינדפולנס לא נועדה ספציפית כדי לשפר את יכולות הריכוז של הילד, אלא כדי לגרום לו ליהנות משקט ושלווה פנימיים. ילד שהקולות הפנימיים שלו רגועים ולא מציקים, יהיה ילד רגוע ונינוח יותר, אשר יוכל בקלות לקלוט מידע חדש, ללמוד לקראת מבחן חשוב או סתם לשבת ולהקשיב לשיעור. לעומת זאת, ילד שההכרה שלו מסתחררת מרוב פעילות עודפת, הינו ילד שיש לו "קוצים בטוסיק". ילד מסוג זה יפריע בשיעורים, יציק לתלמידים אחרים, לא יצליח להתרכז לזמן ארוך בשום דבר וכמובן יתקשה לקבל ציונים גבוהים. ילדים מסוג זה נחשבים למופרעים יותר, דבר שעלול לפגוע לא רק בציונים שלהם אלא גם בביטחון העצמי שלהם. אך תרגול קבוע של מיינדפולנס, יוכל לספק להם את הכלי היעיל והפשוט ביותר, לצורך הרגעת ההכרה שלהם. מדובר על תרגול פשוט שכל ילד מסוגל לבצע בכל מקום ובכל זמן.

לסיכום, תרגול מיינדפולנס קבוע יכול לסייע ללא מעט תלמידים לשפר את ההישגים שלהם בבית הספר. התרגול מסייע לילד להתבונן על המחשבות שלו מהצד, להפסיק להילחם בהן ולהפסיק לפעול על פיהן. תרגול של מספר דקות, יכול לחולל ניסים.