עיצוב כריכת ספר הוא חלק חשוב מאוד בהוצאת ספר וגם אם לא הקדשתם לזה יותר מידי חשיבה, מדובר בתהליך שאם תוותרו עליו ולא תקדישו לו מספיק תשומת לב, כל ההשקעה הגדולה שלכם בהוצאת הספר עלולה לרדת לטמיון.

האינסטינקט הראשוני שלנו כבני אדם הוא לראות את החיצוניות בכל דבר ועל פיו לשפוט את מה שאנו רואים. אז נכון, לא תמיד המראה החיצוני קובע את התוכן הפנימי שיש בדבר, אך עדיין בני אדם פוסלים או מכשירים דבר ואפילו אנשים אחרים על פי המראה החיצוני שלהם.

מראה חיצוני

לכן, כריכת ספר הוא חלק חשוב מאוד בספר ואולי החלק החשוב ביותר. מכיוון שהדבר הראשון שהלקוח – הקורא הפוטנציאלי רואה ועל פי זה הוא מחליט האם מדובר בספר ששווה את המחיר ואת זמן הקריאה בו.

יותר מכל דור אחר, בעשרות השנים האחרונות העולם כולו הופך להיות צבעוני וחיצוני יותר. חנויות הספרים הפכו למקום צבעוני כמו חנות תחפושות. על מדפים רבים עמוסים בספרים נוכל למצוא מאות ספרים, לכל אחד עיצוב וצבע שונה, שילוב של גוונים מושכים את העין. העורכים עושים הכול שהספר שלהם יקרוץ ראשון ללקוח הפוטנציאלי.

סוגי כריכות

כרכיות ספרים מתחלקים לשני קטגוריות מרכזיות – כריכות רכות וכריכות קשות. כריכה קלה היא גמישה ונוחה יותר וגם המחיר שלה זול יותר. עם זאת כאשר נרצה לקרוא את הספר על השולחן, הוא נוטה להיסגר והכריכה גם שומרת פחות על הספר.

כריכה קשה לעומת זאת היא מכובדת יותר, היא נשמרת יותר על המדפים ובהובלה, היא אמנם פחות נוחה לקריאה באוויר, אך על השולחן או על סטנד היא נוחה הרבה יותר, אך כמובן, כריכה קשה גם יקרה יותר.

אולי יעניין אותך גם עימוד ספרים