אחת השאלות שעלו בחודשים האחרונים, בעקבות מערכת הבחירות שהתחוללה בישראל והגיעה לסיומה באפריל היא, האם הגרלות מחיר למשתכן יגיעו לסופן בקרוב.

זו שאלה טבעית, שכן הרבה פעמים כשממשלה מתחלפת, אז הממשלה החדשה, השרים החדשים, בוחרים לנקוט בקו חדש, הם בוחרים שלא להמשיך את מדיניות השרים הקודמת אלא לייצר קו חדש.

שאלה זו נשארה פתוחה חלקית, אחרי תוצאות הבחירות, בהן התברר שהאיש אשר הוביל את התוכנית במשך ארבע השנים האחרונות, קרי משה כחלון שר האוצר, קיבל רק 4 מנדטים ולא היה ברור כלל אם הוא ימשיך בתפקידו. עם זאת ההנחה היתה שהתוכנית, איתו או בלעדיו.

יש כמה סיבות לכך שהתוכנית תמשיך, ולפני שנציג אותן רק נדגיש, זה לא מקרי שיש כאלה שחששו האם התוכנית תמשיך או לא. לצערנו במדינת ישראל יכולנו לראות לא פעם מצבים, בהם תוכניות שקיבלו שרים מסוימים לא המשיכו אחרי שהם עזבו את התפקידים, למרות שבדמוקרטיה יש את מה שאנחנו קוראים "מדיניות רציפה", כלומר מדיניות מסוימת שהתחיל שר מסוים ויצאה לדרך, לא תופסק פתאום, בגלל כל החוזים שנחתמו עם קבלנים וגורמים אחרים.

תוכלו לקרוא על כך עוד גם באתר https://zochim.co.il/

מה הן הסיבות שהתוכנית תמשיך?

ראשית, ככל הנראה שר האוצר, משה כחלון, ימשיך בתפקידו. מאחר והקואליציה ניצחה בבחירות, סביר להניח שבשביל שהממשלה תוכל לקום הרי שהוא יהיה חלק ממנה, וככל הנראה הוא יהיה שר האוצר. זו תוכנית הדגל שלו, אז אין סיבה מדוע הוא יבטל אותה.

שנית, מאחר ואין באופק תוכנית אחרת, סביר להניח שהמדינה לא תמהר לבטל את ההגרלות, לפחות לא עד שתיווצר אפשרות לתוכנית חדשה. מאחר וזה לוקח זמן ועולה כסף, קשה להאמין שזה יקרה בקרוב.

שלישית, אומנם ישנה לא מעט ביקורת על התוכנית, אך עם זאת ברור שיש לה גם הצלחות מסוימות. ייתכן שההגרלות ישתנו והתוכנית תשתנה, אך אין סיבה להפסיק את התוכנית כעת.

ארבע, כאמור, חוזים נתחמו ואם יוחלט להפסיק עם התוכנית, זה עלול לעלות כסף רב למדינה, סביר להניח שהיא לא תמהר לעשות צעד כזה.