כאבי ברכיים זה דבר מאוד נפוץ בקרב אנשים רבים והם יכולים לנבוע מסיבות שונות כאשר אחת הסיבות העיקריות היא כתוצאה מפגיעה במיניסקוס.

מה זה מיניסקוס

מיניסקוס זהו חלק מהברך אשר תפקידו לייצב אותה על ידי פיזור העומס של משקל הגוף על פני כל הברך, ולמעשה הוא מהווה בולם זעזועים. מדובר על רקמת סחוס אשר מאוד מזכירה סהרון בצורה שלה, כאשר בכל ברך יש שני מיניסקוסים אשר מיקומם הוא בחלק הפנימי ובחלק החיצוני של הברך. המיקום והתפקיד של הסחוסים עוזרים למנוע שחיקה של הסחוס בברך. יחד עם זאת אחת מהפגיעות הנפוצות והמוכרות הקשורות לברכיים היא פגיעה במיניסקוס אשר מאפיינת ספורטאים ואנשים אשר עובדים עבודה פיסית מה שלעיתים מוביל לצורך לבצע כריתה חלקית או מלאה של המיניסקוס.

באילו מקרים נכון לבצע השתלת מיניסקוס

אחת מהבעיות המוכרות של פגיעה במיניסקוס הינה קרע במיניסקוס . לעיתים אפשר לבצע תהליך ניתוחי ולהציל אותו על ידי תפרים, אך יש מקרים בהם הקרע הוא נרחב ומשמעותי ואינו ניתן לתיקון ואז יש צורך לכרות אותו, זאת אומרת להוציא אותו. בשל חשיבות המיניסקוס לתפקוד ולבריאות ובשל העובדה שהוצאת מיניסקוס פוגעת מאוד בסחוס של הברך, יש יתרונות גדולים לביצוע ניתוח להשתלת מיניסקוס, ניתוח המסייע להפחית את הנזקים לסחוס ולברך.

איך מתבצע תהליך של ניתוח השתלת מיניסקוס

ניתוח של השתלת מיניסקוס הוא ניתוח המתבצע באמצעות ארטוסקופיה שזה אומר ניתוח שבמהלכו נעזרים במצלמה זעירה המוחדרת מחתכים קטנים הנעשים באזור הברך. לאחר הכניסה לאזור מכינים את הברך להשתלה וכאשר היא מוכנה מחדירים את שתל המיניסקוס אותו מקבעים באמצעות תפרים מיוחדים, כאשר הגוף עובר תהליך החלמה טבעי ומטמיע את השתל החדש במשך כמה חודשים עד שלאחר מספר חודשים נוצר מיניסקוס תקין ומתפקד.