אם מבחירה או שלא, אם בשמחה או בצער, לא כל היריון מסתיים בלידה. לעתים מתרחשת הפלה טבעית ולפעמים האישה בוחרת ליזום את ההפלה. מה ההבדלים בין שתי ההפלות ומה חשוב לדעת. 

לפני הכול צריך להבין

הפלה היא מצב שבו ההיריון מופסק אם בצורה טבעית או יזומה והרחם מתרוקנת מתוכן. בכל מקרה של הפלה חשוב לבקר אצל רופא הנשים ולוודא שהרחם אכן התרוקנה לגמרי והיא נקייה ומוכנה לקליטת היריון רצוי. 

בדרך הטבע

הפלה טבעית לרוב היא מצערת ואינה רצויה אך היא נפוצה ולמעשה כמעט כל היריון שלישי מסתיים בהפלה. הפלה טבעית מוגדרת כהיריון שהופסק לפני שבוע 20 אך ברוב המקרים היא מתרחשת בשבועות הראשונים עוד לפני שהאישה מגלה על הריונה. לעתים קשה להבחין האם מדובר בהפלה או בהשתרשות היריון ולכן כדאי להיוועץ ברופא. אם קיים גם דימום ארוך או חזק במיוחד, סביר להניח שהדבר יעיד על הפלה והתרוקנות הרחם.

לא בדרך הטבע

הפלה יזומה היא מצב שבו בשל סיבה כלשהי יש צורך בהתערבות רפואית כדי להפסיק את ההיריון. הסיבות יכולות להיות גיל האישה, נסיבות ההיריון, מצבים בריאותיים המסכנים את העובר או האם או מצב שבו ההיריון הפסיק להתפתח. 

הפסקת היריון אפשר לבצע עד שבוע 24 והיא תלוית אישור של הועדה להפסקת היריון. הפלה המתבצעת ללא אישור של הועדה היא אינה חוקית, מוגדרת כעבירה פלילית ומסכנת את רישיונו של הרופא המבצע. 

הפלה יזומה אפשר לבצע בעזרת כדורים או על ידי הפלה כירורגית תחת הרדמה. האישה יכולה לבחור האם לבצע את ההפלה בבית חולים ציבורי, או באחד מהמכונים הפרטיים וכך גם העלויות בהתאם.