על פי החוק רק קבלן רשום רשאי לבצע עבודות בנייה גדולות, לקבל היתרי בנייה ולהעסיק עובדים זרים. הציבור הישראלי שבע מחאפרים שנעלמים טרם השלמת העבודה ומסיימים עבודות ברמת גימור נמוכה. כיום, רוב הישראלים מקפידים להעסיק רק קבלנים רשומים כך שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם לוותר על הרישום. 

רישום לקבלן רשום הוא הליך בירוקרטי לכל דבר. הרישום מנוהל על ידי רשם הקבלנים שקובע קריטריונים מחמירים. קבלנים שמבקשים להירשם בפנקס הקבלנים נדרשים לעמוד בקריטריונים ולשלם את האגרה. הקריטריונים מתייחסים להכשרה מקצועית, ניסיון וביצוע פרויקטים. השלמת הרישום מהווה הוכלה ליכולות של הקבלן ומחויבות לרמה מקצועית גבוהה. 

מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך?

  1. אפשר וכדאי לנהל רישום לקבלן רשום באמצעות עורך דין. ליווי של עורך דין הופך את התהליך למהיר ופשוט יותר. 
  2. יש לחדש את תשלום אגרת הרישום אחת לשנתיים. 
  3. קבלנים רשומים רשאים לבצע עבודות בנייה גדולה, להגיש מועמדות למכרזים ממשלתיים ולהעסיק עובדים זרים. בשורה התחתונה, קבלנים רשומים עובדים יותר ומרוויחים יותר.
  4. אפשר לבצע עבודות שיפוצים קטנות עד בינוניות ללא רישום בפנקס הקבלנים. 
  5. רשם הקבלנים מסווג את הקבלנים על פי תחומי עיסוק ואתם נדרשים לוודא שהגשתם בקשת רישום קבלנים בהתאם לסיווג המבוקש.  
  6. רישום לקבלן רשום דורש מכם להעסיק אצלכם בחברה מהנדס בניין/הנדסאי בניין ומנהל עבודה. קיימת אפשרות להעסיק שני בעלי מקצוע מאותו הסוג. 
  7. החל ממועד הגשת הבקשה הרישום יושלם בתוך 3-5 חודשים. אפשר לזרז את ההליך באמצעות עורך דין או חברה שמתמחה בתחום. 
  8. בתהליך הרישום נבחנים הניסיון וההשכלה הרשמית של הקבלן. אם אנכם בטוחים האם הרקע שלכם אכן תואם את הקריטריונים כדאי לפנות להתייעצות עם עורך דין שמתמחה בתחום. 
  9. הבקשה שלכם נדחתה? בצעו את השינויים הדרושים והגישו בקשה חוזרת. 
  10. רשם הקבלנים רשאי לבטל רישום של קבלן במידה ואינו עומד עוד בקריטריונים שנקבעו.