מחסומים, שערים ואמצעי בקרה על כניסה ויציאה מותקנים בחניונים, במרכזי קניות, בבתים משותפים, במגדלי מגורים, במשרדים, בחברות שינוע ומרכזים לוגיסטיים ועוד. בתחום זה כדאי להכיר שני סוגים של מערכות, מצד אחד מערכות RFID ומצד שני מערכות LPR. נסביר מהם המאפיינים של האמצעים המשוכללים הללו, במה הם דומים ובמה שונים. 

מערכות RFID מבוססות גלי רדיו

המילה האחרונה במערכות מחסומים ובקרת כניסה הם אמצעי שליטה חכמים או מרחוק. מערכות RFID הן מערכות שמאפשרות פיקוד המבוסס של זיהוי גלי רדיו. אלה מערכות שמתאימות להתקנה בשילוב פיקוד של שער או מחסום, עם אנטנה. את האנטנה מתקינים כך שהיא תוכל לקלוט את הרכבים המתקרבים אל המחסום. רכבים מזוהים, שמצוידים במדבקה מבעוד מועד, נקלטים במערת והמחסום נפתח מיד ובצורה אוטומטית. הזיהוי נעשה מספר מטרים לפני המחסום. ניתן להגדיר, אם רוצים, שעות מסוימות שבהן רכבים נבחרים יוכלו להיכנס (ובשעות אחרות, המחסום לא יופעל בצורה האוטומטית). מתאים מאוד כבקרת כניסה ולזרימת תנועה נוחה ומהירה במיוחד בחניות גדולות ועם משתמשים קבועים. למערכת אפשרות לשמור בזיכרון כמות של כמה מאות פעולות אחרונות. 

מערכות LPR מבוססות מצלמה 

בניגוד למערכת הקודמת, מערכות LPR לא מבוססות על גלי רדיו אלא עם מצלמה. הבדל נוסף בין המערכות, במקרה זה אין צורך במדבקה. הזיהוי נעשה על ידי כיוון המצלמה לעבר מספרי הרכבים הנכנסים או היוצאים. בזיכרון של המערכת רשומים רכבים בהתאם ללוחית הזיהוי (מספר רכב). גם במערכת כזאת ניתן להגדיר רכבים שלהם תותר כניסה בשעות מסוימות, אם מעוניינים בכך. המערכת שומרת כמות מסוימת של פעולות, לצרכי פיקוח או בקרה. המערכת מתאימה הן לחניונים בתשלום והן לחניות חכמות של לקוחות פרטיים גדולים או חברות.