האישה אשר עתידה לשאת עובר ברחמה במשך 9 חודשים ולאחר לידתו למסור את התינוק להורים מיועדים נקראת אם פונדקאית. במאמר זה נענה על השאלות האם ניתן למצוא אמא פונדקאית בישראל? האם תהליך הפונדקאות תקף גם לזוגות הומוסקסואלים, כיצד ניתן לאתר אישה שתסכים לתהליך זה של פונדקאות וכיצד התהליך נעשה בחו"ל, כאשר האם רחוקה מההורים המיועדים פיזית. התחילו לקרוא.

קצת אודות פונדקאות בארץ

נכון להיום פונדקאות לזוגות גברים חד מיניים ולגברים יחידניים אינה חוקית בישראל. בעקבות הוראת בג"ץ ביולי של שנת 2021 , הצפי הוא שבינואר 2022 גם גברים יכנסו למשוואה של פונדקאות בישראל. קרי, שחוק הפונדקאות הקיים בישראל יתוקן ולא תהיה אפליה של זוגות חד מיניים וגברים יחידניים המעוניינים בתהליך פונדקאות בישראל. עד אז תהליך פונדקאות יעשה בחו"ל כמו לדוגמה: הליך פונדקאות בקנדה .

נכון להיום רווקים וזוגות הומוסקסואלים יכולים להרחיב את המשפחה באמצעות תרומת ביצית ואם פונדקאית בחו"ל. חשוב לדעת שעל פי משרד הפנים, מדינת ישראל לא מכירה באופן אוטומטי ברישום הורות באותה מדינה זרה בה בוצע הליך הפונדקאות ובכדי ליישם את ההורות בישראל, יש להגיש תביעה להצהרה על הורות לידי ביהמ"ש לענייני משפחה. במסגרת תביעה זו  תתבצע בדיקת רקמות שתוכיח שאכן קיימת התאמה גנטית בין היילוד לאלו הטוענים שהם הוריו.

אז איך מוצאים פונדקאית?

באם מדובר על מציאת אם פונדקאית בחו"ל,  יש לפנות אל מרפאה מתווכת או ישירות אל סוכנות פונדקאות אשר תשדך בינכם לבין האם הפונדקאית הפוטנציאלית. סוכנות זו תשדך לכם את האם המתאימה ביותר וזאת לאחר סקירת כל הפרטים שסיפקתם בשיחות המקדימות עם הסוכנות.

נכון להיום רוב המעוניינים בתהליך פונדקאות בחו"ל פונים אל מרפאות מתווכות בישראל על מנת לקבל מידע אודות מחיר פונדקאות וגם מכינות אותם לתהליך זה וכאלו המצויות בקשר שוטף ובשיתופי פעולה אל מול סוכנויות פונדקאיות בחו"ל או מאגרים אמינים של אימהות פונדקאיות המודעות לכך שההורה או ההורים המיועדים הם ישראלים ונשים המוכנות לעבוד עם יחידניים וזוגות בינלאומיים. בהצלחה