המאמר באדיבות אנגלאינווסט

חולון כוללת כמעט 200 אלף תושבים וממתוגת כ"עיר הילדים". בעיר זו יש גידול טבעי באוכלוסייה וגם בניינים ישנים רבים משנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 ולכן היא נחשבת ליעד מועדף מבחינת תוכניות תמ"א 38. העיר נחשבת זולה יחסית לאזור המרכז ומחוברת לתל אביב באמצעות תחבורה ציבורית וכן הרכבת הקלה. בעיר מתגוררות משפחות רבות עם ילדים ופרויקטים של תמ"א 38 מגדילים את היצע הדירות החדשות ואת איכות הדירות הקיימות בעיר. הדירות החדשות כוללות ברוב המקרים 4-5 חדרים ומתאימות למשפחות עם ילדים. תהליך קידום תמ"א 38 כולל מספר שלבים ומותנה בהסכמת בעלי הדירות, אשר אחד מהם יוזם את ההתקשרות מול החברה הקבלנית.

כאשר בעל דירה בחולון מעוניין בקידום תוכנית תמ"א 38 של הריסה-בנייה או חיזוק-תוספת, עליו לברר בראש ובראשונה אם האזור שבו הוא מתגורר מתאים לקידום תוכניות כאלה ואכן אין עליהן מגבלות חוקיות של בנייה לגובה או שימור. אם תוצאת הבדיקה חיובית – צריך לגשת לשלב הבא ובו לנסות להתקשר עם חברה קבלנית אשר עושה את הבדיקות שלה ומחליטה אם יש ברצונה לקדם את הפרויקט. במקרה שהתשובה חיובית ויש תועלת פוטנציאלית לשני הצדדים – צריך ליידע את בעלי הדירות באפשרות שעל הפרק ולקבל את הסכמתם לקידום תוכניות הבנייה. פררויקטים של תוספת וחיזוק מובילים לתוספת קומה או שתיים בבניין קיים ואפשרות גם לשדרוג הלובי ומרפסות. פרויקטים של פינוי בינוי מובילים להקמת רבי קומות על שטח המגרש ובעלי הדירות שפונו מקבלים בתמורה לפינוי דירה חדשה.

לפני שפונים לחברה קבלנית במטרה לחתום איתה על הסכם לביצוע תמ"א 38 בחולון – צריך לקחת בחשבון שמדובר בפרויקט יקר ולכן חברה ללא איתנות פיננסית מוכחת עלולה להסתבך ולפשוט רגל, ובמצב כזה יישארו בעלי הדירות ללא דירה חלופית ויצטרכו לנסות להציל משהו דרך בתי משפט. כדי להימנע מסיוט כזה מומלץ לפנות אך ורק לחברות קבלניות בעלות ניסיון מוכח בביצוע תמ"א 38 אשר מוכיחות איתנות פיננסית ומקובלות על בעלי הדירות. נציגיהן יצטרכו להציג תוכנית מפורטת ולוחות זמנים לפני קבלת הסכמת הדיירים.