לא מעט אנשים תוהים האם יש הבדל בין תיאום מס להחזר מס. תשלום מס הכנסה חודשי של אדם יהיה בהתאם לשכר השנתי המשוקלל שלו. כאשר עובדים בעבודה אחת בלבד, המעסיק מעריך כמה העובד שלו ירוויח במהלך השנה ועל כן הוא גם מחשב את המס החודשי שייגזר מהמשכורת שלו באופן חודשי. במידה ויש שינוי כלשהו במצבו האישי של האדם, אשר משפיע על חישוב המס שלו, לא תמיד הדבר יעודכן ויתכן שהוא ישלם יותר מס מכפי שהוא באמת צריך לשלם בהתאם לשינויים שחלו ועל כן, האדם המדובר יכול להגיש בקשה להחזר מס. תיאום מס איננו דומה להחזר מס וחשוב להבין מה ההבדלים.

מהו תיאום מס?

אם אדם עובד אצל כמה מעסיקים, הרי שהמעסיק שלו לא יכול לחשב את המס המדויק שאותו אדם יידרש לשלם באופן חודשי וזאת בשל העובדה שהוא לא מודע לכל ההכנסות של האדם משאר העבודות שהוא עובד בהן. בכדי שלא יקרה מצב שבו יגבה מס גבוה מכל משכורת שהאדם מרוויח בכל עבודה, יש לפנות למס הכנסה לצורך חישוב המס המדויק שיש לגבות מהעובד בכל אחת מהעבודות שבהן הוא עובד. פעולה זאת נקראת למעשה תיאום מס. בקשה לתיאום מס צריכה לכלול מידע אודות כמות החודשים שהאדם עבד במהלך השנה אצל כל אחד מהמעסיקים שלו וכמה הוא עתיד להרוויח מכלל העבודות שלו יחד. ניתן להגיש את הבקשה באופן פיזי במשרד מס הכנסה או באופן מקוון.

מהו החזר מס?

החזר מס לעומת תיאום מס כאמור הוא מקרה שבו המס של האדם מחושב באופן שנתי ובהתאם לכך גובים ממנו סכום חודשי, אך במהלך שנת המס מתחוללים שינויים במצבו של האדם המשפיעים על מדרגת המס שהוא צריך לשלם. אותם שינויים לא מעודכנים ועל כן האדם ממשיך לשלם מס גבוה יותר מכפי שהוא באמת צריך לשלם. במקרה שכזה יש צורך להגיש בקשה להחזר מס, אשר תעניק לאדם את הפרש המס בין הסכום ששילם לבין הסכום שבאמת היה צריך לשלם בהתאם למצבו.