העובש הוא דבר שפוגע באופן מהותי בפן הוויזואלי של הבית. הוא מכער את הקירות ואת החלל שבו הוא מצוי. אולם מעבר לכך, העובש מסכן את הבריאות של כל אדם שמצוי במקום שבו הוא מצוי. עובש מהווה את אחד מהאלרגנים שעלולים לגרום לאסטמה. חשוב מאוד לזהות את העובש בקירות ביתכם באופן מהיר ולהעניק לו את הטיפול המתאים, על מנת למגר אותו מביתכם ולהימנע מהיווצרותו בעתיד.

כיצד נגרם עובש?

עובש יכול להגרם מכל מיני סיבות. כך לדוגמא: אחד הגורמים המשמעותיים ביותר להיווצרותו של עובש הם הלחות והרטיבות. באזורים עם לחות גבוהה, יש סיכוי גבוה יותר להיווצרותו של עובש. גם בבית עם כשל באיטום או בבית שבו הצנרת דולפת ובגינה ישנה רטיבות בקיר, הרי שהגיוני מאוד שיתפתח בקיר עובש. גם בחדרים סגורים אשר לא מקפידים בהם על אוורור, הגיוני מאוד שבמהלך הזמן יתפתח בהם עובש.

היווצרות העובש מתחילה מקורים לבנים על הקירות וריח לא טוב. במידה והדבר לא מטופל, הרי שהעובש יתפתח לגוון שחור ולא טוב על הקירות. העובש פוגע הן בבריאותו של כל אדם המצוי בסביבתו ובפרט בבריאותם של אנשים אלרגיים או אנשים הסובלים מקשיי נשימה. מלבד זאת, העובש פוגע בדקורטיביות של הבית כולו ולכן, אין ספק שכדאי לזהות את העובש עוד בשלביו הראשוניים על מנת להעניק לו את הטיפול ההולם ולמגר אותו.

כיצד מונעים התפתחות עובש בבית

חשוב מאוד לדעת שכשם שבני האדם מזיעים בתנאי לחות, כך גם קירות הבית "מזיעים" בתנאים הללו. לכן, חשוב מאוד לאוורר את כלל החדרים בבית אשר ידוע כי תנאי הלחות בהם גבוהים. מלבד זאת, באזורים אשר מזהים בהם רטיבות, חשוב מאוד לטפל במקור של הרטיבות ולא רק בקיר כי מקור הרטיבות הוא זה שיוצר תנאים להתפתחות עובש. לכן, טיפול בעובש שלא כולל בו טיפול נקודתי ויסודי של מקור הנזילה, יהיה כמו כוסות רוח למת.

בבתים אשר בהם נעשה שימוש במייבש כביסה, חשוב מאוד לוודא שצינור הפליטה של המייבש מחוץ לבית וכן, כדאי להימנע ממיקום של רהיטים גדולים על יד קירות חיצוניים. כאשר כבר מתפתח עובש, כדאי מאוד לטפל בו באמצעות אקונומיקה.

האקונומיקה מלבינה את כתמי העובש אולם לא משמידה את העובש כולו ולכן מלבד השימוש באקונומיקה, כדאי מאוד שאנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום יבחנו את מצב הקיר ויחליטו של שיטת טיפול ודרך טיפול נכונה לעובש באותו הקיר.