בארה"ב הונהגה שיטת המיסוי הפרסונלית (אישית). המשמעות היא שאם אתם אזרח אמריקאי או אזרחית אמריקאית עשויה להיות לכם חבות במס, גם אם יש לכם הכנסות מחוץ לארה"ב. אזרחים ישראלים שיש להם גם אזרחות אמריקאית נדרשים לבצע הכנת דוחות מס לארה"ב. גם ישראלים שנולדו בארץ אך יש להם אזרחות שירשו מאחד ההורים צריכים להכין דוחות ולדווח. 

כללים מיוחדים לשכירים ולעצמאים 

ישנם כללים שונים הקשורים עם הכנת דוחות מס לארה"ב, המושפעים מגורמים כגון מקורות הכנסה. כך למשל ישנם כללים מיוחדים הרלוונטיים לשכירים ויש כללים שרלוונטיים לעצמאים. הדבר המרכזי בשלב זה הוא שלא רק עצמאים צריכים לדווח.

הגשת דוח איננה מחייבת מיד במס 

עצם העובדה שאתם שוקדים על הכנת דוחות מס לארה"ב איננה אומרת שאתם מחויבים במס. יחד עם זאת, גם אם אתם די בטוחים שלא תצטרכו לשלם מס, לא מומלץ להתנער מחובת הגשת הדוח.

קיזוז מס אמריקאי ישראלי 

אמנות מס החתומות בין ישראל לבין ארצות הברית קובעות כי לא תיתכן גבייה כפולה. כלומר, מי שחי ועובד בישראל ומשלם בה מיסים, יקבל קיזוז אמריקאי. כלומר לפני חבות מס בארה"ב מפחיתים את המיסים ששולמו בישראל. 

דיווח למשרד האוצר 

מלבד הכנת דוחות מס לארה"ב, חלק מבעלי החשבונות בבנקים ישראלים מחויבים בדיווח נוסף. דוח FBAR מעדכן את משרד האוצר האמריקאי על כך שהמדווח מחזיק ברשותו סך של 10 אלף דולרים בבנקים, גם אם אינם בנקים אמריקאים. 

לא חייבים להכין את הדוחות לבד 

נסיים עם עובדה חשובה – את הדוחות אתם לא חייבים להכין לבד. ניתן להיעזר במומחי מס ויועצים, שיעזרו לכם למלא את חובותיכם החוקיות. כך לא תשלמו קנסות או תעמדו בפני סנקציות שונות, כיום או בעתיד. 

אולי יעניין אותך גם ייעוץ מס אמריקני