רוצים למכור את הנכס שלכם? רוצים סתם כך לדעת מהו ערכו לאחר שנות שימוש? שיפצתם את הנכס ואתם רוצים לדעת מהו שוויו? למי פונים עבור הערכת שווי נכסים? כל המידע בשורות שלפניכם.

כאשר רוצים לבצע הערכת שווי נכסים, יש לפנות לשמאי מקרקעין בקריות , על מנת לקבל את המידע על השווי הנכון של הנכס שלכם. הערכת שווי נכסים יכולה להתבצע בשלושה דרכים. שלושה דרכים אלו הן הגישות המרכזיות בישראל להערכה נכונה של שווי נכס. עבור כל סוג נכס ישנה דרך אחרת להעריך את שוויו.

שיטות להערכת שווי נכסים

שיטת ההשוואה – כשתבקשו להעריך שווי של נכסי מגורים, ככל הנראה נעבוד בגישה זו. שומת הנכס מתבצעת בהתאם לעסקאות דומות שהתבצעו בעבר. כלומר, אנו בודקים את שווי הנכס על פי גדלו, מיקומו ושאר מאפייניו על פי נכס דומה בשכונה זו על פי הפרמטרים הדומים.

כמובן שאנו לוקחים בחשבון את כל הפרטים יוצאי דופן שקיימים בנכסים השונים. בעת הערכת שווי דירה כל פרט קטן נלקח בחשבון. תוספות בנייה, יחידות דיור, אופציות להרחבה, חלוקה פנימית של הדירה, טיב ואיכות חומרי הבנייה וכו'.

שיטת העלות – כאמור, השיטה הקודמת אמנם היא הטובה והשימושית ביותר, אך לעיתים היא אינה רלוונטית. אם לדגמה מדובר ביישוב חדש, או שאין בשכונה זו דירה דומה שנמכרה בעבר, כמו כן אם אנו לא מוצאים כלל מכירות קודמות דומות באזור וכדו', נצטרך להשתמש בשיטה זו. שומה זו נערכת על פי נתוני השטח והנכס.

גישה כלכלית – שומה זו נערכת בעיקר עבור נכסים מניבים. במקרים אלו אנו מהוונים את כל ההכנסות של בניין זה בהתאם לרווחים המקובלים בשוק.