זוגות צעירים רבים נתקלים בקשיים בפריון לקראת היריון ראשון, לאחר בדיקות רפואיות של שני בני הזוג מתגלה לפעמים כי הבעיה טמונה באיכות הזרע של הגבר השותף לתהליך. מהי השבחת זרע ואיך היא מתבצעת. 

איתור הבעיה

כדי לקבוע את איכותו של הזרע יש להביא למעבדת זרע דגימה אשר נבדקת לפי שלושה פרמטרים עיקריים. ראשית בודקים מהו ריכוז הזרע בדגימה. בדגימה תקינה התוצאה צריכה להיות כ-17, 18 מיליון זירעונים במילימטר. הפרמטר השני בבדיקה הוא תנועתיות הזירעונים. זירעונים בעלי תנועתיות נמוכה יתקשו לעשות את דרכם למפגש עם הביצית. לבסוף נבדקת צורתם המורפולוגית של הזירעונים כאשר צורה מורפולוגית לא אחידה, פגיעה באחד מחלקי הזרעון ועוד יכולים לפגוע ביכולתו לייצר היריון. 

פתרון הבעיה

מטרת התהליך של השבחת זרע היא ליצור כמות מספקת של זירעונים באיכות טובה עם מקסימום פוטנציאל לייצר היריון. לשם כך מעבירים את הדגימה סינון המפריד בין הזרעים הטובים והמהירים ביותר. לדגימה מוסיפים תמיסה המורכבת מסוכרים, חלבונים וויטמינים כדי לחזק ולשמור על הזרעים ואת התמיסה מחדירים לרחם האישה בתהליך הזרעה. 

מי יכול לעבור תהליך השבחה

את תהליך ההשבחה יכולים לעבור גברים אשר נמצאו בעלי ספירת זרע נמוכה, או דגימת זרע שאינה איכותית, עוד יכולים להשתמש בתהליך גברים אשר בת זוגם עוברת טיפולי פוריות וכדי להבטיח הצלחה להיריון יש שאיפה להשתמש בזרע האיכותי והחזק ביותר של בן זוגה. גם זוגות חד מינים אשר משתמשים בתהליך פונדקאות יכולים להשתמש בתהליך השבחת הזרע ולהבטיח את הצלחת ההיריון. 

חשוב לדעת

התהליך אינו כואב מכיוון שהוא חיצוני ומתרחש על דגימות, השבחת זרע יכולה להעלות את סיכויי ההצלחה להיריון בכ 20% ואפשר להשתמש בשירותי קופות החולים למימון.