בישראל קיימים סוגים רבים של נחשים. רובם הם תת ארסיים ולא ארסיים אך קיימים גם נחשים מסוכנים שהם ארסיים ואפשר להיתקל בהם במקומות רבים ולא רק בטיולים בטבע.

 

מה עושים כשנתקלים בנחש

אדם הרואה נחש לא יודע אם מדובר בנחש ארסי או לא, כיוון שיש סוגים רבים של נחשים שמאד דומים זה לזה ולכן קשה לאדם לא מקצועי לדעת.

ההנחיה החשובה והברורה ביותר, היא לא לקחת סיכון ולהתרחק במהירות מהמקום. אם יש אפשרות כדאי לצלם אותו ולקרוא ללוכד נחשים שיגיע במהירות לשטח. האדם נכנס למקום מוגן אך הוא משתדל לשמור על קשר עין עם הנחש, כדי לראות לאן הוא מתקדם או היכן הוא מסתתר.

 

המפגש עם לוכד הנחשים

מי שנתקל בנחש מסביר ללוכד הנחשים המקצועי היכן ראה את הנחש ולהערכתו לאן הוא זחל. לוכד הנחשים מכיר את מקומות המסתור האהובים על הנחשים ולכן הוא מחפש בין הגרוטאות, במחסן, בין הענפים של צמחיה עבותה לפי התיאור והתמונה.

במקרים רבים הוא מצליח לתפוס אותו בטכניקה ייחודית כדי שהנחש לא יכיש אותו. הוא מניח אותו בכלוב ומסיע אותו לשמורת טבע קרובה ושם הוא משחרר אותו לטבע. הנחשים למרות המסוכנות של חלק מהם, הן חיות מוגנות ולכן חל איסור להרוג אותן, אלא אם מדובר במהלך מסוכן של הנחש היכול לגרום לסכנה עצומה לאדם.

אם לוכד הנחשים לא מצא את הנחש הוא בדרך כלל יחפש אותו שוב למחרת, כדי לוודא שהוא לא מתחבא בשטח המרוחק יותר. המטרה היא להרחיק אותו במיוחד אם מדובר בשטח מיושב או בבית פרטי ולא אחת אנשים גילו נחשים בתוך הארון, בתוך המכונית ובהמון מקומות מוזרים נוספים.