ניתן היום למצוא סוגים שונים של אנקודרים, כאשר לכל סוג של אנקודר יש את הייעוד והמטרה שלו. למשל, אנקודר סיבובי משמש בעיקר לצורך מציאת הזווית והמהירות של סיבוב ציר מסוים. כמובן שגם בתוך המחלקה של האנקודרים הסיבוביים ניתן למצוא סוגים שונים של אנקודרים, כאשר לכל אחד מהם יש את הטכנולוגיה המאפיינת אותו, הקונפיגורציה המכאנית שלו ועוד.

אנקודר- סוגים שונים ופרטים טכניים

אחד האנקודרים המוכרים ביותר, הינו אנקודר אבסולוטי אשר מספק את הזווית שבה נמצא הציר בכל רגע נתון. חשוב לציין כי הזווית אינה משתנה גם אם מכבים ולאחר מכן מדליקים מחדש את האנקודר. כדאי לדעת כי ישנם סוגים שונים של אנקודרים אבסולטים, כאשר חלקם מחלקים את הרזולוציה שלהם לפי סיבוב אחד ואילו אחרים משתמשים במספר סיבובים. כמו כן, ישנם אנקודרים אבסולטים בעלי סוגי תקשורת שונים, כולל כאלו הפועלים בצורה דיגיטלית מקבילה או אנלוגית. סוג נוסף של אנקודר שכדאי להכיר, הוא אנקודר אינקרימנטלי. אנקודר זה מסוגל לייצר סדרת פולסים כתגובה לתנועה לינארית או לתנועה סיבובית, בהתאם לסוג האנקודר.

קראו גם על מיסבים לינאריים.

מטרת הפולסים היא למדוד מהירות הסיבוב או למדוד את הזווית של הציר, דבר שמתבצע באמצעות מונה פולסים או לחילופין בקר ייעודי. ישנם מונחים שונים שנועדו להגדיר את מספר הפולסים לסיבוב בודד, כך שכאשר מדובר על רזולוציה או תדר, מדובר למעשה על כמות הפולסים לסיבוב אחד.

כיצד נקבעת רמת הדיוק של אנקודר מסוים?

למעשה, הדיוק של האנקודר נקבע לפי רמת האיכות שלו, דבר שמושפע ממספר גורמים שונים. למשל, הסטייה בייצור של הקווים בדיסקה האופטית, משפיעה רבות על איכות האנקודר ועל רמת הדיוק שלו. כך גם הסטייה בצורת ההתקנה של הדיסקה ביחס לציר עצמו או הסטייה הרדיאלית של המסבים. כמו כן, יש צורך לזכור את השגיאה שיכולה לנבוע כתוצאה מהתקנה מכאנית לקויה.

מה משפיע על אורך החיים של אנקודרים?

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אורך החיים של אנקודרים הוא האיכות של המסבים בציר. כמו כן, יש צורך להתחשב גם בכוחות המופעלים על הציר, טמפרטורת הסביבה ואחוזי הלחות וכמובן מהירות הסיבות.