איטום גגות זוהי פעולה הכרחית לקראת החורף כאשר ללא האיטום עשויים דיירי הקומות הגבוהות לסבול סבל רב בעונת הגשמים. המים יחלחלו אל תוך המבנה, הקירות והתקרות יסבלו מקילופי צבע, רהיטים עשויים להינזק וגם מערכת החשמל עלולה להינזק ולהפוך לסיכון ממשי. זוהי הסיבה כי דיירי הקומות האחרונות כמו גם אנשים המתגוררים בבתים חד קומתיים מודעים לצורך הזה והם משתדלים להימנע מלהיקלע לסיטואציות הללו כשאר הגשם הראשון יפתיע אותם. ההמלצה היא כמובן לבצע את האיטום מבעוד מועד, בטרם יגיע היורה. זאת אומרת שכבר לקראת סוף הקיץ או לכל היותר עם תחילת האביב, יש לדאוג לביצוע האיטום.

מי אחראי על האיטום?

כאן אנחנו מגיעים לנושא הכי בעייתי שגורם לא פעם לסכסוכי שכנים עד כדי ברוגז מוחלט בין דיירי הקומות האחרונות לבין שאר הדיירים. דיירי הקומות הגבוהות מעוניינים כמובן לאטום היטב את הגג לפני בוא החורף אך מנגד שאר הדיירים שלא ממש מודעים לחשיבות העניין כי הם מוגנים בעזרת השכנים מלמעלה, עשויים להתנגד לשלם את העלויות הגבוהות הכרוכות בסיוד או איטום הגג או תיקון גג. כי מדובר בהחלט בהשקעה לא זולה.

אך על פי חוק ברור כי כל דיירי הבית אמורים להשתתף בעלויות האיטום, גם אם הם לא סובלים באופן ישיר מהבעיה.

משרד השיכון מממן?

יש כאלה שרוצים למצוא גורמים חיצוניים אשר יממנו עבורם את הדבר. אם זה הקבלן שבונה את הבית או אפילו משרד השיכון.

אז כאן חשוב לדעת כי באופן כללי משרד השיכון ממש אינו מתעסק בתחום הזה של איטום גגות. מדובר בעניין פרטי של דיירי הבית והם אלו אשר אמורים לדאוג לכך כי הבניין יהיה אטום והגג לא יאפשר מעבר מים לבתים.

אך בכל זאת ישנם מקומות שם הוגשו מכרזים ודיירי בתים אשר נמצאים בתהליכי חידוש עירוני, אשר אלו זוכים גם לטיפול בגגות במימון של משרד השיכון. אין הרבה מבנים כאלה ולא ממש כדאי לפתח ציפיות שזה יקרה. אך מי שזכאי ומי שזכה לקבל את המימון, ברור שהוא נהנה מחיסכון משמעותי.