קניית בית הוא אתגר שנעשה מורכב ויקר יותר משנה לשנה. אם בעבר יכול היה אזרח ישראלי למצוא בית במחיר הגיוני, כיום המספרים עדיין ממשיכים להמריא והאתגר הופך להיות סבוך יותר ויותר. מה עושים? אחת האופציות הינה דירה על הנייר. מדובר על רכישת נכס שעדיין לא נבנה, או שהוא נמצא בהליכי בנייה. כאשר העובדה שהדירה טרם עומדת על תילה מוזילה את המחיר. 

צרו קשר עם אלעד ויסטוך >>>

מהם היתרונות ומהם החסרונות?

כאשר רוכשים דירה על הנייר חשוב להיות ערניים ומודעים לגבי היתרונות כמו גם לגבי החסרונות. המטרה היא לקבל החלטה מתוך הבנה ומודעות. בנוסף יש להזכיר כי כאשר מבינים מהי המשמעות של העסקה, ניתן לבצע אותה באחריות רבה יותר ובשימת לב לנקודות התורפה. 

היתרון המשמעותי של דירה על הנייר הוא העובדה שהמחיר לרוב יהיה מוזל בהשוואה לדירה מוכנה. כמו כן נציין שברכישה כזו מקבל הקונה בית חדש במבנה חדש. הרכישה על הנייר במקרים מסוימים מאפשרת גם לפרוס את התשלומים על פני תקופה ארוכה יחסית בהשוואה לרכישת דירה שכבר בנויה על תילה. כלומר, הרכישה עשויה להיות אפשרית ונוחה יותר מבחינת אפשרויות התשלום.

אך גם חסרונות יש לרכישה כזו. ראשית יש להזכיר כי הדירה על הנייר טרם מוכנה, ועל כן על אף שרכשתם אותה, עדיין אין לכם בית משלכם לגור בו. מעבר לכך, לא תמיד ברור מהו מועד האכלוס ולעיתים הוא עלול להיות רחוק מידי. במקרים מסוימים הרכישה שהייתה נראית משתלמת וזולה בשלב הראשון, הופכת להיות יקרה משמעותית עם כל חודש שעובר. זאת בגין עליות מדדים, עלויות שכירות בתקופה המתמשכת וכן הלאה. 

מסיבות אלו חשוב לבחון כל עסקה בעין מקצועית, וללוות את העסקאות בעורך דין מומחה.