אחד הרגעים המרגשים והמשמעותיים בשימור הזיכרון כלפי אדם שהלך לעולמו, מגיע כאשר מחליטים איזו מצבה לבנות על קברו. מדובר על רגע מאוד מרגש, משמעותי ובוודאי לא פשוט, שכן אז צריך להחליט, לא רק איזו אבן תהיה למצבה אלא גם מה יהיה כתוב עליה. המצבה תיבנה על גבי הקבר ותישמר, מבלי לעבור שינויים אלא אם יהיה צורך לשפץ אותה ביום מן הימים. 

באופן טבעי, הרבה מאוד ישראלים יהודים מעוניינים לבחור מצבות על פי ההלכה. ישנם דברים מסוימים שההלכה מתירה לכתוב ויש דברים שלא, יש דברים שמחויבים לכתוב. צריך להדגיש, שכל טקס גילוי המצבה עצמו, אמור להיערך על פי ההלכה (בבתי קברות ששומרים על הלכות הקבורה היהודית). הוא ייערך בתום השלושים ממועד פטירתו של המנוח. 

לפני שרוכשים מצבה כזו או אחרת, אפשר כמובן להתייעץ עם גורמים מוסמכים, על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי אודות הלכות הקבורה וכן אודות להלכות עיצוב ובניית מצבה. באופן טבעי, יש גם צורך לדעת מה הן הלכות ביקור בבית קברות, עבור בני משפחה וחברים. 

איך עושים את זה בצורה נכונה

בעיקרון, ההלכות מאפשרות לבנות מצבות מסוגים שונים, כאשר המטרה היא שהמצבה תהיה על גבי הקבר, בין אם זה בעמידה או בשכיבה. אסור כמובן למבקרים שמגיעים אל המקום לדרוך על המצבה או לעשות כל דבר אחר שעלול לפגוע במקום. כמו כן, אסור לזרוע פרחים על הקבר, אך כן מותר לזרוע סביבו. 

לגבי הכיתוב, הרי שיש לציין את שם הנפטר, תאריך לידה ותאריך קבורה, בלועזית ובעברית, וכן ניתן להוסיף מילים אישיות של בני המשפחה וחברים. כמובן שהדברים אשר נחרטים על גבי המצבה אמורים להיות ראויים ומכובדים.

 

קראו גם: משפטים למצבה לאמא