מצבות – איך עושים את זה על פי ההלכה

אחד הרגעים המרגשים והמשמעותיים בשימור הזיכרון כלפי אדם שהלך לעולמו, מגיע כאשר מחליטים איזו מצבה לבנות על קברו. מדובר על רגע מאוד מרגש, משמעותי ובוודאי לא פשוט, שכן אז צריך להחליט, לא רק איזו אבן תהיה למצבה אלא גם מה יהיה כתוב עליה. המצבה תיבנה על גבי הקבר ותישמר, מבלי לעבור שינויים אלא אם יהיה צורך לשפץ אותה ביום מן הימים. 

באופן טבעי, הרבה מאוד ישראלים יהודים מעוניינים לבחור מצבות על פי ההלכה. ישנם דברים מסוימים שההלכה מתירה לכתוב ויש דברים שלא, יש דברים שמחויבים לכתוב. צריך להדגיש, שכל טקס גילוי המצבה עצמו, אמור להיערך על פי ההלכה (בבתי קברות ששומרים על הלכות הקבורה היהודית). הוא ייערך בתום השלושים ממועד פטירתו של המנוח. 

לפני שרוכשים מצבה כזו או אחרת, אפשר כמובן להתייעץ עם גורמים מוסמכים, על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי אודות הלכות הקבורה וכן אודות להלכות עיצוב ובניית מצבה. באופן טבעי, יש גם צורך לדעת מה הן הלכות ביקור בבית קברות, עבור בני משפחה וחברים. 

איך עושים את זה בצורה נכונה

בעיקרון, ההלכות מאפשרות לבנות מצבות מסוגים שונים, כאשר המטרה היא שהמצבה תהיה על גבי הקבר, בין אם זה בעמידה או בשכיבה. אסור כמובן למבקרים שמגיעים אל המקום לדרוך על המצבה או לעשות כל דבר אחר שעלול לפגוע במקום. כמו כן, אסור לזרוע פרחים על הקבר, אך כן מותר לזרוע סביבו. 

לגבי הכיתוב, הרי שיש לציין את שם הנפטר, תאריך לידה ותאריך קבורה, בלועזית ובעברית, וכן ניתן להוסיף מילים אישיות של בני המשפחה וחברים. כמובן שהדברים אשר נחרטים על גבי המצבה אמורים להיות ראויים ומכובדים.

 

קראו גם: משפטים למצבה לאמא

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

קופה רושמת

קופה רושמת

קופה רושמת היא הכלי החשוב ביותר בכל עסק – היא מאפשרת לכם לנהל עסקים באופן חוקי ומסודר, לספק קבלות וחשבוניות ללקוחות שלכם ולעשות את הכל

קרא עוד »
מערכת מים ביתית

מערכת מים ביתית

החורף אוטוטו בפתח ואיתו הצורך בשימוש גובר במכשירי חשמל ביתיים. לכן אם מכונת הכביסה, קולטי השמש או אפילו מכונת הקפה לא עובדים בצורה תקינה ועלולים

קרא עוד »