המאמר באדיבות קרדיט גורו

מרביתנו מכירים את המונח משכנתא, בתור הלוואה אשר מטרתה לעזור לנו לרכוש דירה. אך במהלך השנים נוצרו סוגים נוספים של משכנתאות, אשר יכולות לשרת צרכים שונים, נוספים. 

למשל, משכנתא הפוכה. מדובר על הלוואה שניתנת לאנשים מבוגרים שיש להם נכס, והם יכולים להשתמש בו כערבון לצורך נטילת משכנתא שתשרת אותם לצרכים שונים. במידה והם מחזירים את המשכנתא אז אין שום בעיה, אם הם לא יכולים להחזיר אותה, אז הנכס למעשה עובר לבנק, למרות שהם ימשיכו להתגורר בו. 

ברגע שהם יסתלקו מן העולם, אז הבנק יבחן איזה חלק מהמשכנתא הם שילמו, ובהתאם לכך ימכרו את החלק שנותר מסך עלות הנכס, באופן כזה שהיורשים יוכלו ליהנות מהיתרה. הרעיון הוא, לאפשר לאנשים מבוגרים ליהנות מהנכס שברשותם על מנת לקבל משכנתא, הלוואה, שתאפשר להם ליהנות מאיכות חיים טובה, ויחד עם זאת, הם יוכלו להעמיד את הנכס שברשותם בתור בטוחה ולא יצטרכו להשתמש באמצעים אחרים לשם כך. 

כיצד לוקחים משכנתא הפוכה

ראשית, צריך לבחון היטב מי מציע ובאילו תנאים. יש לבחון מה בדיוק זה כולל וכיצד זה יכול לשרת את המטרה. 

שנית, רצוי מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע, למשל יועצי משכנתאות, אשר יכולים לספק את כל המידע הרלוונטי ולעזור בנושא. 

שלישית, שימוש במשכנתאות הפוכות יכול להיות כלי מאוד אפקטיבי, מאוד אטרקטיבי, בשביל ליהנות מאיכות חיים טובה, אך צריך לחשוב גם על הילדים והנכדים. לכן רצוי לבדוק את כל התנאים ועד כמה הם באמת משרתים את המטרה, עד כמה הם מתאימים לצרכים ארוכי טווח. יש לבחון את הריביות, מסגרת הזמן שיש להחזיר את המשכנתא ועוד. צריך גם לבחון כיצד הבנק הופך להיות שותף לנכס.