אחת המחלות הקטלניות אצל כלבים היא מחלת הספירוצרקוזיס שנודעה בשמה תולעת הפארק אחרי שמספר כלבים שנדבקו במחלה הסתובבו כולם באותו הפארק. מה זאת המחלה הזאת ואיך נמנעים ממנה.

תולעת קטנה, מחלה גדולה

ההדבקה מתבצעת במחזוריות כשבצואתו של כלב נגוע מופרשות ביצים של התולעים. חיפושיות זבל קטנות אוכלות את הביצים והחיפושיות נאכלות על ידי הכלבים. התולעים בוקעות אצל החיפושיות ומשתחררות בבטנו של הכלב, שם הן חודרות למערכת הדם ונודדות בעזרתה בגופו של הכלב. התולעים מגיעות לוושט ושם יוצרות גידול שבו הן ישלימו את מחזור חייהן ויטילו ביצים שדרך מערכת העיכול יגיעו שוב לצואה וכך הלאה.

איך יודעים שהכלב חולה? 

מדובר במחלה קטלנית ביותר, שאחת התופעות שלה היא קריסה פתאומית ומוות של הכלב. ההנחה היא שהתולעים קורעות את כלי הדם, גורמות לדימומים פנימיים גדולים שמביאים למותו של הכלב. תופעות אחרות של המחלה יכולות להיות הקאות בלתי פוסקות עקב הגידולים שנוצרים על הוושט ומפריעות למעבר תקין של האוכל אותו הכלב אוכל. סימנים נוספים למחלה יכולים להיות שלשולים, שיעול וכחכוח בלתי פוסק, חולשה וירידה במשקל. אם מדובר במחלה קשה כל כך האם יש חיסון תולעת הפארק – למה אין כזה דבר? איזה טיפול כן זמין?

האם אפשר למנוע ולטפל? 

את המחלה מאבחנים על ידי בדיקת צואה לחיפוש תולעים או צילום רנטגן, סיב אופטי בו מחפשים לראות גידולים בוושט. לרוב המחלה מתגלה מאוחר מדיי ולכן כדאי לעסוק במניעה. חיסון למחלה אין, אך קיים טיפול בזריקה עם חומר קוטל תולעים אותו יש לקבל כל 3 חודשים. חשוב למנוע מהכלב לאכול כאשר הוא נמצא בחוץ. למידע נוסף בנושא חיסונים לגורים באנימלסנטר