המאמר באדיבות מכון סול 

כאשר אנו שומעים את המושג "חרדת נטישה" לרוב אנו מקשרים את המושג לעולם הילדות. ידוע שישנו שלב בינקות שבה התינוק או הפעוט מפתח חרדת נטישה ובוכה בכל פעם שהוא לא רואה את הוריו מול עיניו. אולם, חרדת נטישה איננה חרדה אשר רלוונטית רק לפעוטות או תינוקות. לא מעט אנשים בוגרים חווים חרדת נטישה. כאשר מדובר על חרדת נטישה שפוגעת בחייו של האדם, חשוב מאוד לטפל בה בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות.

מהי חרדת נטישה?

כאשר מדובר על חרדת נטישה, מדובר על דאגה מתמדת של אדם שאחד מבין האנשים הקרובים אליו יעזוב אותו. אדם יכול לפתח חרדת נטישה בילדות או בבגרות ולא פעם הוא מפתח את חרדת הנטישה בשל אירוע טראומתי כלשהו. אדם אשר סובל מחרדת נטישה עלול לנהל קשרים בחייו בצורה לא בריאה או לחילופין, להימנע לחלוטין מקשרים שונים בשל החשש שהאדם יעזוב אותו. בקשרים שיש לאדם מתבטאת חרדת הנטישה בחשש מתמיד בהווה שבעתיד האדם הקרוב אליו באופן כלשהו יעזוב אותו, האשמה עצמית במקרה של ניתוק קשר קיים ועוד. אין ספק שחרדת נטישה פוגעת באופן משמעותי בחייו של אדם הסובל ממנה ועל כן, אדם הסובל מחרדת נטישה שהוא לא מצליח להתגבר עליה באופן עצמאי או שאיננה עוברת לו עם השנים, חייב לפנות לטיפול מתאים.

כיצד מטפלים בחרדת נטישה?

בכדי לבצע טיפול בחרדת נטישה בצורה הטובה ביותר, חשוב מאוד לפנות לאנשי מקצוע אשר מכירים את התחום. הטיפול הטוב ביותר בחרדת נטישה הוא טיפול פסיכולוגי דינאמי ארוך טווח, אשר במהלכו המטפל חושף את הסיבות השורשיות שבגינן האדם סובל מחרדת נטישה. לאחר שהוא חושף את הסיבות שיכולות להיות קשורות לילדותו או לכל מאורע טראומתי אחר, קל יותר להתמודד עם החרדה בדרכים הטובות והיעילות ביותר.