כשלוקחים משכנתא צריך לקבל הרבה החלטות. למשל, כמה כסף נרצה, לכמה שנים נפרוש את ההלוואה, אילו מסלולים ניקח, האם נרצה תחנות יציאה, מה ההחזר החודשי ועוד. כמובן שלגובה הריבית יש משמעות מרכזית, בכך ניגע להלן. נסביר על פי מה נמדדת ריבית משכנתא ממוצעת ומה עלול להשפיע עליה בהמשך. 

ריבית במונחים שנתיים 

נתחיל בכך שיש לא רק ריבית משכנתא מסוג אחד אלא הרבה מאוד סוגים של ריביות. לדוגמא, ריבית קבועה, ריבית משתנה, פריים ועוד. תחילה צריך להבהיר כי ריבית נמדדת במונחים שנתיים. נניח שקיבלתם משכנתא של 3 אחוזים לשנה, המשמעות היא שמדובר ב-3 אחוז שנתי. אולם זו לא ריבית פשוטה אלא ריבית קצת יותר מורכבת. 

ריבית משכנתא ולוח הסילוקין שלכם 

הריבית הנקובה נמדדת על פי לוח הסילוקין שלכם. לדוגמא, אם מדובר על ריבית משכנתא בשיטת לוח שפיצר, החישוב לוקח בחשבון תשלום חודשי קבוע. אולם, בשנים הראשונות מרבית הכסף שאתם משלמים כל חודש פורע את הריבית. לעומת זאת אם תבחרו ריבית בשיטת לוח סילוקין "קרן שווה" התחשיב שונה ותראו את ההבדל בתשלום החודשי וגם בפירעון הריבית. 

השתמשו במחשבון לחישוב משכנתא עתידית >>>

הקשר בין ריבית להצמדה 

ככלל, ישנם מסלולי משכנתא עם הצמדה וישנם מסלולים ללא הצמדה. על פי רוב, משכנתא בריבית קבועה צמודה באה ביחד עם ריבית יותר נוחה. משכנתא בריבית קבועה ללא הצמדה תהיה גבוהה יותר. זה מסלול שמתאים למי שמניח שהאינפלציה צפויה להיות גבוהה. 

מתי הריבית משתנה 

במידה ותיקחו משכנתא בריבית משתנה, ישנן מנגנון שאחראי על שינוי ריבית בכל פעם שיש תחנה. לדוגמא ריבית פריים עשויה להשתנות בכל חודש. הריבית תשתנה ברגע שבנק ישראל מודיע על שינוי בריבית בנק ישראל (שמביא לשינוי בריבית הפריים).