הוצאת ספר לאור כוללת שלבים רבים. יש לבצע את כולם בזה אחר זה ועל פי הסדר. רצף זה יוצר בסופו של התהליך ספר, שאפשר להעבירו לדפוס לאחר שנבדק ואושר.

 

מתחילים בכתיבת ספר

אנשים רבים מחליטים לכתוב ספר שהוא הביוגרפיה שלהם, או לחלופין ספרי קריאה או עיון בשלל תחומים אשר קרובים אליהם ויש להם ידע רב בהם.

יש אפשרות ליצור ספר שבסופו של דבר יודפס, או לחלופין יהיה במהדורה של ספר אלקטרוני.

יש סופרים שמעוניינים שהספר יופץ רק בקרב בני משפחתם ואילו אחרים מעוניינים להפיץ אותו בקרב הציבור, על ידי הליכי מכירה בחנויות הספרים ברחבי הארץ.

 

תהליכי בקרה של הספר

בהוצאת הספרים שבחרה להוציא את הספר לאור, מתחילים תהליכי בקרה לאחר שהתקבל כתב היד הראשוני המודפס. מתחילים בעריכה ספרותית של העורך שמתמקצע בכך, לאחר מכן עריכה לשונית של מומחה בתחום זה.

שני העורכים הללו עוברים על כל משפט ועל כל פסקה וכל אחד מהם מבצע את התיקונים הנדרשים על פי המומחיות שלו. לאחר שכל המלל קריא ומובן ואין דו משמעויות, הסופר מקבל את העותק לאחר העריכה ובודק אותו. אם יש לו הערות הוא מציין אותן ואם הכול תקין אפשר להתקדם לשלבים האחרונים לקראת ההוצאה לאור.

 

עימוד והכנה לדפוס

אנשי המקצוע מבצעים עימוד, מוסיפים תמונות, איורים, ציורים וכל עיצוב אחר הדרוש בספר. לאחר מכן מבצעים הכנות של קביעת נראותה של הכריכה שתהיה עם גרפיקה יפה, תכלול את הבר קוד הבין לאומי שנקבע לספר זה והוא יודפס בכריכה רכה או בכריכה קשה. בהדפסה דיגיטלית עבור כמות גדולה של עותקים או אופסט לכמות קטנה, בהתאם להחלטות של הצוות והסופר יחד.